Positiv utveckling i Sollentunas arbete med utsatta områden
Idag presenterade polisen sin kartläggning över landets utsatta områden. Resultatet visar på en positiv utveckling i Sollentuna. Tureberg finns fortfarande med på listan, men flera delar av kartläggningen pekar på en tydlig förbättring i området, bland annat när det gäller öppen droghandel, brottslighet och tystnadskultur som minskat.
Från vänster Stephan Kiernan, Henrik Thunes (M) och Madeleine Holmström.
Idag, tisdag 2 december, presenterade polisen sin kartläggning och lista över utsatta områden i landet. Kartläggningen görs vartannat år. Nytt för i år är det finns två kategorier i stället för tre; utsatt område och särskilt utsatt område. Kategorin riskområde, som Tureberg klassats som tidigare, är borttagen. I årets kartläggning klassas Tureberg ett utsatt område, vilket är den lägre kategorin. Resultatet visar på en positiv utveckling i området, bland annat när det gäller öppen droghandel, brottslighet och tystnadskultur som har minskat.
- Det här är ett mycket glädjande besked som visar att vårt målmedvetna arbete gör skillnad. Att Tureberg nu klassas i den lägre kategorin pekar på en tydlig förbättring. Vårt mål om inga utsatta områden är en rejäl utmaning, men med dagens besked känner vi vind i seglen, säger Henrik Thunes (M), kommunstyrelsens ordförande.
Långsiktigt arbete och god samverkan
Sollentuna kommun arbetar, tillsammans med lokalpolisområde Sollentuna, sedan flera år tillbaka långsiktigt för att inte ha några utsatta områden med på polisens lista år 2030. Att förbättra livsvillkoren i de utsatta områdena är centralt. Att minska antalet brott och öka tryggheten är andra viktiga delar. Genom tätt samarbete mellan skola, socialtjänst, fritidsverksamhet, samhällsbyggnad, kommunala bolag och polisen har Sollentuna tagit flera viktiga steg i arbetet. Sedan september 2023 finns inte längre en öppen drogscen i Edsbergs centrum och i december 2023 togs Edsberg helt bort från polisens lista över utsatta områden. Den positiva utvecklingen i Tureberg visar på fler steg i rätt riktning.
- Vi ser otroligt positivt på årets kartläggning då den ger oss indikationer på att vårt långsiktiga arbete och hårda prioriteringar ger resultat. Under hösten hade vi även mycket positiva resultat i den årliga trygghetsmätningen i Tureberg vilket visar att vi är på rätt väg. Vi har en otroligt god samverkan med Sollentuna kommun som vi krokar arm med dagligen för att göra ytterligare förflyttningar framåt, säger Stephan Kiernan, chef för lokalpolisområde Sollentuna.
Även en positiv utveckling i årets trygghetsmätning
Bilden stämmer överens med Sollentunas resultatet av årets trygghetsmätning som presenterades i oktober. Mätningen visade att den upplevda tryggheten i Sollentuna fortsätter att öka hos både män och kvinnor och i alla åldersgrupper. I Tureberg/Bagarby har andelen som känner sig otrygga minskat med 13 procentenheter jämfört med 2024. Även i Edsberg och Rotebro har otryggheten minskat.
Positiv utveckling i årets trygghetsmätning
Exempel på konkreta insatser som görs i Tureberg är:
- Veckovisa operativa lägesbildsmöten där polis, ordningsvakter och väktare, fält- och fritidsresurser deltar och där insatser sätts in utifrån aktuell lägesbild.
- Socialkontorets fältteam och kultur- och fritidskontorets mobila fritidsledare har prioritet på de områden där deras närvaro behövs som mest, bland annat i Tureberg, men även i Edsberg och Rotebro. Kommunens mobila ordningsvakter rör sig dagligen i Tureberg, men även i Edsberg och Rotebro. Kommunen har även väktare som rör sig i hela kommunen dygnet runt.
- BID Tureberg, som består av fastighetsägare i Tureberg, kommunen och polisen, har som mål att göra Turebergsområdet tryggare och trivsammare för alla som bor och vistas där. Föreningen genomför regelbundet trygghetsvandringar där man identifierar sådant som skapar otrygghet, och anställer unga trygghetsvärdar från Sollentuna som hjälper till att förebygga oordning som klotter och skadegörelse.
- Samverkan med näringsidkarna och civilsamhället sker i olika former.
- Flera kommunala verksamheter finns i området. Däribland Turebergs fritidsgård för ungdomar 13-17 år, Familjerummet som är en ny mötesplats för barn i åldern 6-12 år och deras föräldrar, After school och läxhjälp på Sollentuna bibliotek. Kommunen anordnar även aktiviteter i Malmparken under skollov.
- I Turebergsskolan finns Move After School som är ett samarbete med En Frisk Generation och andra föreningar för att erbjuda fysisk aktivitet och mellanmål direkt efter skoltid.
- BVC och socialtjänsten gör gemensamma hembesök till alla som får sitt första barn eller får barn i Sverige för första gångennyfödda.
- Etableringslyftet arbetar med utrikesfödda långtidsarbetslösa och nyanlända och deras inträde på arbetsmarknaden och i samhället, för att ge en snabbare och kortare väg till arbete och minska behovet av ekonomiskt bistånd.
- Samverkansmodeller för att förebygga och bryta kriminalitet och missbruk bland unga och unga vuxna såsom SSPF (skola, socialtjänst, polis, fritid), SIG (sociala insatsgrupper) och MUMIN (Maria ungdom motiverande intervention). Alla bygger på samarbete mellan flera aktörer, bland annat socialtjänst, polis och skola. Samverkansmodellen Trefas syftar till att minska skjutningar och dödligt våld genom förstärkt samverkan.
- Samhällsbyggnadsavdelningen (SBA) arbetar löpande med att identifiera och åtgärda otrygga platser i Tureberg. Byggnationer av nya bostäder sker också i områden Malmplan som kommer innehålla både bostadsrätter och hyresrätter.