Till navigation Till innehåll (s)

Få hjälp med läxan på våra bibliotek

Vi erbjuder läxhjälp på våra bibliotek i Edsberg, Rotebro och Tureberg erbjuder. Här kan barn i alla åldrar få hjälp. Även du som är vuxen och läser till exempel SFI kan få stöd. Läxhjälpen erbjuds på flera språk av frivilliga tillsammans med våra samarbetspartners.

Plats och tid 

Uppstart för läxhjälpen 2026 är vecka 36 och fram till vecka 49. Vi har uppehåll under höstlovet.

  • Edsbergs bibliotek: Måndagar och onsdagar kl. 16.00-18.00
  • Rotebro bibliotek: Måndagar och onsdagar kl. 16.00-18.00
  • Sollentuna bibliotek, Tureberg: Måndagar kl. 16.00-18.00

Läxhjälp med fokus på matematik och NO

Behöver du hjälp med matematik eller NO? Går du i grundskolan, gymnasiet eller Komvux? Kanske är du förälder som vill fräscha upp dina kunskaper? Kom förbi och få stöd med läxor och uppgifter i matematik och naturvetenskapliga ämnen upp till och med gymnasienivå. Du behöver inte anmäla dig! Vi träffas vid träbordet på plan 1 i Sollentuna bibliotek.

  • Sollentuna bibliotek, Tureberg
  • Tisdagar kl. 16.00-18.00
  • Start 3 november, vecka 45. Pågår fram till 1 december, vecka 49.

Telefonnummer
08-579 219 00

E-post
arenaedsberg@sollentuna.se

Telefonnummer
08-579 219 00

E-post
arenarotebro@sollentuna.se

Telefonnummer
08-579 219 00

E-post
biblioteket@sollentuna.se

Besöksadress
www.bibliotekenisollentuna.se

Läxhjälp på Familjerummet 

Läxhjälpen kommer till Familjerummet på Malmvägen 16c för att erbjuda läxhjälp till föräldrar och deras barn mellan 6- 12 år. Vi bjuder på mellanmål.

  • Torsdagar kl. 16-18 med uppstart vecka 4.

Om läxhjälpen

Läxhjälpen drivs i samarbete med Sollentunahem, Hyresgästföreningen och John Mattson . Du som besöker oss får gratis frukt för att hålla energin uppe när du pluggar. 

Kontakt

Har du frågor? Välkommen att kontakta:

E-post: anna.jakobsson@sollentuna.se 

Mer läsning för dig