Till navigation Till innehåll (s)

Tidigare års stipendiater

Sollentuna pedagogpris delades ut för första gången 2009. Priset bytte namn till Sollentuna lärarpris under 2020.

2020

  • Digitalisering: Maria Simpson Sandfjord från Sollentuna Musikklasser
  • Hållbarhet: Barbara Schipperges från Vaxmoraskolan
  • Tillgänglighet: Karin Wijk Nilsson från Brageskolan
  • Barn- och elevpriset: Hiwa Ismail från Norrastrandskolan

2019

  • Digitalisering:  Araceli Calle Fernandez – CIFS (Centrum för integration och Flerspråkighet i Sollentuna).
  • Hållbarhet: Anders Isaksson – Vaxmoraskolan.
  • Tillgänglighet:  Louise Klingstedt – Runbacka skolor.
  • Barn- och elevpriset: Binyam Wondie – Sollentuna international school.

2018

  • Lärare i grundskola:  Carina Wieslander, Helenelundsskolan
  • Lärare i förskola: Jenny Chen, Fågelsången.
  • Lärare på fritidshem:  Fritidsgrupp Silverbäcken.
  • Lärare på gymnasiet: Carin Mühr Gotthardt, Rudbeck.
  • VFU-student (lärarstudent på sista året på utbildningen): Nathalie Dumée, Vaxmora förskola.

2017

  • Lärare i grundskola:  Aida Kotorcic, Sollentuna International School. 
  • Lärare i förskola: Maria Sigfridson och Cathrine Bergman, Linnés och Trummans förskolor.
  • Lärare på fritidshem:  Erika Broo, Töjnaskolan. 
  • VFU-student (lärarstudent på sista året på utbildningen): Hanna Grapenfelt, Helenelundskolan.

2016

  • Lärare i grundskola: Irina Fedenko, Gärdeskolan och Per-Olof Johansson, Norrvikens skola.
  • Lärare i gymnasieskolan: Anna Oldner Bengtsson, Rudbecksskolan och Johanna Nyberg, Rudbecksskolan.

2015

  • Lärare i grundskola: Sheri Ramezan och Camilla Kirvesniemi, Töjnaskolan.

2014

  • Lärare i grundskola: Adam Jonsson, Edsbergsskolan, Mattias Edgren, Tegelhagens skola och  Anna Fernberg, Runbacka skolor.
  • Lärare i gymnasieskolan: Niklas Sylwan, Rudbecksskolan.

2013

  • Lärare i grundskola: Darren Maharaj, Sollentuna International School.

2012

  • Lärare i grundskola: Cecilia Johansson, Helenelundsskolan, Caroline Lindfors, Runbacka skola.
  • Lärare i gymnasieskolan: Anna Peterson, Rudbecksskolan.

2011

  • Lärare i grundskola: Lärarteamet i Särskolans TBA-klass, Rösjöskolan.

2010

  • Lärare i grundskola: Jeanette Ocklund, Helenelundsskolan.
  • Lärare i gymnasieskolan: Ann Kristinten Siethoff, Rudbecksskolan.

2009

  • Lärare i grundskola:Therese Eklund och Sara Heister, Helenelundsskolan.
  • Lärare i gymnasieskolan: Anna Oldner Bengtsson, Rudbecksskolan.