
Nya våtmarker på Viby ängar
Två nya våtmarker anläggs just nu vid golfbanan på Viby ängar. Ett initiativ som blir till nytta för både golfspelare och miljön.
Den ena våtmarken blir djupare och kan magasinera vatten under höst och vinter. Det gör att golfklubben kan använda vattnet för bevattning under torra perioder – istället för att ta från de kommunala ledningarna.
Den andra våtmarken blir grundare och blir därmed en viktig lek- och häckningsmiljö för groddjur och fåglar.
- Det här blir verkligen att förena nytta med nöje. Viby får ett nytt, fint rekreationsområde på näravstånd, samtidigt gynnar vi den biologiska mångfalden och minskar problem med översvämningar. Och så kan golfbanan bevattnas utan att behöva använda dricksvatten under de varmaste tiderna då vattenproduktionen slår i taket. Så vi ser många positiva effekter av detta och det känns väldigt roligt att kunna göra det här i samarbete med Sollentuna Golfklubb, säger Jonas Riedel (C), ordförande i Miljö- och klimatnämnden.
En samlad effekt av de nya anläggningarna blir också att vattenflöden från regn kan bromsas vilket minskar risken för översvämning och övergödning i Edsjön.
Projektet är ett samarbete mellan Sollentuna kommun och Sollentuna golfklubb som delfinansierat av Naturvårdsverket genom LONA-bidrag (lokala naturvårdssatsningen).