Till navigation Till innehåll (s)

Turbundna resor för barn och unga

Barn eller ungdomar som har svårt att ta sig till och från korttidsvistelse eller korttidstillsyn kan ansöka om turbundna resor.

Vad är en turbunden resa?

En turbunden resa innebär hjälp för dig att resa till och från en verksamhet som du har fått beviljad via vård- och omsorgsnämnden.

Till exempel:

  • mellan hemmet och korttidsvistelse
  • från fritids till hemmet. Det gäller om barnet har fritids på en annan adress än sin skola inom Sollentuna kommun
  • till och från fritids om barnet har fritids på en adress utanför Sollentuna kommun.

I Sollentuna kommun är det Sirius Omsorg som genomför resorna.

Ansök om skolskjuts

Om ditt barn behöver hjälp med resa till och från skolan kallas det för skolskjuts. Det behöver du ansöka om separat genom att kontakta en administratör på barnets skola. Ansökan om skolskjuts gäller ett läsår i taget och du söker via e-tjänst. För att ansöka om skolskjuts behöver du ha tillgång till bank-id. Om du inte har bank-id behöver du ansöka på plats på Turebergshuset. 

Ansök om skolskjuts via e-tjänst 

Så här bokar du turbunden resa

Som vårdnadshavare ansvarar du för att boka turbundna resor för ditt barn. När du har fått ett beviljat beslut kan du enkelt beställa turbunden resa via vår e-tjänst. Det är alltid bra att boka in hela terminens resor hem från fritids direkt om du har möjlighet.

Ansök om turbunden resa via e-tjänst

När vi har tagit emot din beställning går den efter handläggning till Sirius Omsorg. De har tre arbetsdagars behandlingstid innan beställningen blir aktiv.

  • Tidigare har du fått ett order-ID när vi har hanterat din beställning. Nu har vi ett nytt system som innebär att du själv kan se ditt barns planerade resor i en app som heter "Mitt Sirius". Du kan ladda ned den där appar finns. Det går även att logga in via Sirius Omsorgs hemsida. 

Logga in på Sirius Omsorgs hemsida

  • För att du ska få tillgång till appen Mitt Sirius behöver vi skapa konto till dig. Då behöver du först skicka in dina uppgifter via e-tjänsten på denna sida.
  • När ditt konto är skapat loggar du in med dina användaruppgifter och en 4-siffrig kod som du får via sms.
  • När du loggar in första gången är det viktigt att du uppdaterar ditt lösenord.

När du är inloggad kan du

  • Se ditt barns kommande resor
  • avboka resor vid sjukdom eller ledighet
  • boka på resor igen efter ett uppehåll

Avboka resa

Det är viktigt att du avbokar resan om ditt barn är sjukt eller ledigt. Du behöver även meddela när barnet ska börja resa igen efter ett uppehåll.

Så här avbokar du en resa

  • Logga in i appen Mitt Sirius eller på Sirius hemsida . Klicka i rutan för Avboka på den resa och datum du önskar avboka.
  • Om du vill avboka en hel dag så klickar du Avboka på samtliga resor för det aktuella datumet.
  • Du kommer få upp en ruta där du får berätta varför du vill avboka och bekräfta att du önskar avboka vald resa. Tänk på att du alltid ska skriva barnets namn i avbokningen!

Aktivera en avbokad resa igen

  • För att aktivera en tidigare avbokad resa loggar du in i appen eller på hemsidan och klickar på knappen Påboka.

Resor under lov


Vid lov och övriga dagar då skolan är stängd upphör ditt barns resor automatiskt. Du som vårdnadshavare behöver därför logga in på Mitt Sirius om du önskar boka resor dessa dagar.

Under loven utgår vi från ditt barns ordinarie tider för lämning och hämtning. Det innebär att lämningstiden på fritids kommer vara ungefär samma tid som barnet brukar lämnas på skolan och hämtningstiden ungefär samma tid som barnet brukar åka hem.

Om ditt barn har fritids utanför kommunen, och därmed längre restid, så anger du när barnet vanligtvis hämtas för att åka till skolan.

Om Sirius behöver justera hämtningstiden under lovet så meddelar de er senast två dagar innan aktuell resdag.

Kontakt

Barn- och ungdomsresor

vård- och omsorgskontoret

Sirius Omsorg

  • Telefon: 08-745 33 00
    Öppen måndag till fredag 06.00-20.00 och helger 08.00-18.00.
  • E-post: info@siriusomsorg.se

Mer läsning för dig