Till navigation Till innehåll (s)
Sollentunadagen 7 maj 2026 i Malmparken, Tureberg. Bild på kommundirektör Elisabet Åbjörnsson Hollmark som håller inledningstal.
Omsorg & Stöd

Aktiviteter och dialog på Sollentunadagarna

Sollentunadagarna är en unik möjlighet att möta kommunens verksamheter och kunna påverka. Först ut i år var Tureberg och det blev en välbesökt och uppskattad eftermiddag i Malmparken där Sollentunas nya kommundirektör, Elisabet Åbjörnsson Hållmark, invigningstalade.

Sollentunadagarna är en återkommande och uppskattad mötesplats där kommunens invånare får möjlighet att möta föreningar, företag, polis, räddningstjänst och förstås delar av kommunens verksamhet på plats i Malmparken, Edsbergs centrum och Rotebro centrum.  

- Sollentunadagarna är en viktig mötesplats där vi får möjlighet att träffa invånare, lyssna på deras tankar och berätta om det stöd och den service som finns i kommunen. I år ser vi dessutom ett rekordstort engagemang med fler verksamheter än någonsin på plats, vilket visar vilken stark vilja det finns att mötas och samverka i Sollentuna, berättar Lena Moseley, avdelningschef för barn och unga på socialkontoret.

Under eftermiddagen var det flera fina uppträdanden av bland annat elever från Kulturskolan som till exempel Dansmixarna, cellisten Sofia Xiao samt gitarristerna Gustav Söderqvist och Elmer Berg. Dessutom uppträdde Kultrockarna från Solom. I Malmparken kunde man även möta Fältteamet, ungdomsmottagningen, föräldrastöd och Turebergs fritidsgård. Dessutom kunde man få hjälp med att skriva cv, delta i tipsrunda eller prova på olika instrument.

Missa inte Sollentunadagen 21 maj i Edsbergs centrum eller 15 september i Rotebro centrum. Programmet uppdateras löpande på sollentuna.se/sollentunadagen

Till nyhetsarkivet