Till navigation Till innehåll (s)
Mikaela Favre, Medley, Thomas Nyman ordförande Sollentuna kultur- och fritidsnämnd, Josefin Sjävall, klubbchef Turebergs simklubb, Hanna Clerkestam och Olov Malmberg, SKAB
Uppleva & göra

Sollentuna simhall har öppnat

Efter en omfattande renovering har Sollentuna simhall äntligen öppnat igen. Bassängen och hallen, övriga badytor, omklädningsrum och tekniska system har rustats upp. Renoveringen har också gjort simhallen mer tillgänglig och energieffektiv.

Simhallen har varit stängd sedan juni 2025. Nu kan besökare åter använda bad-, omklädnings- och relaxytorna. Gymmet har varit öppet under hela renoveringen.

– Simhallen är viktig för folkhälsan, simkunnigheten och föreningslivet. Med den nya anläggningen skapar vi bättre förutsättningar för både dagens och framtidens verksamhet. Det är en viktig investering i Sollentunabornas hälsa, fritid och livskvalitet, säger Thomas Nyman (KD), ordförande i kultur- och fritidsnämnden.

En modernare simhall

Renoveringen är den största upprustningen av simhallen sedan den byggdes. Den har bland annat omfattat badmiljöer, omklädningsrum och tekniska system.

– Sollentuna simhall är en viktig mötesplats för motion, rekreation och gemenskap. Genom den här omfattande renoveringen har vi tillsammans skapat en modern, trygg och hållbar anläggning som kommer att ge glädje åt generationer av Sollentunabor. Jag är stolt över det arbete som SKAB, COBAB och Medley har genomfört tillsammans, säger Hanna Clerkestam (L), ordförande i Sollentuna Kommunfastigheter AB.

Simhallen har också fått förbättrad tillgänglighet, där energieffektiviserande åtgärder och tekniska uppgraderingar bidrar till hållbarhet. Det ger bättre förutsättningar för motionssim, föreningsverksamhet, simundervisning och familjebad och kommer att möta Sollentunabornas behov under många år framöver.

Prisad arkitektur

Sollentuna sim- och sporthall är berömd för sin arkitektur. Hallen vann Kasper Salin-priset 1975, ett pris som delas ut av Sveriges Arkitekter. Det är Sveriges äldsta arkitekturpris, instiftat 1962 av Kasper Salin, som var stadsarkitekt i Stockholm.

Nya parkeringsregler

När simhallen nu är öppen har nya parkeringsregler införts på Platåvägen och Stubbhagsvägen. De flesta platser blir avgiftsbelagda vardagar klockan 9–19. Flera tidsbegränsningar tas samtidigt bort för att göra det enklare att hitta parkering och parkera så länge man behöver.

Sollentuna sim- och sporthall

Sollentuna Simhall - Bad, gym & gruppträning – Medley

Parkera i Sollentuna

Till nyhetsarkivet