Cookies på den här webbplatsen används för att förbättra för dig som besökare och att optimera av webbplatsen. Läs mer om cookies

Sollentunasalen

Kontakta din politiker

Dela på sociala medier
Tipsa
Kontakt

Kontaktcenter

Välkommen att höra av dig till kontaktcenter. Vi hjälper dig!

Telefon: 08-579 210 00

Måndag - fredag, 08.00 - 17.00

Torsdagar tar vi emot besök fram till 18.30

kontaktcenter@sollentuna.se

Har du något du undrar över, en fråga eller synpunkt som du vill lämna till någon av dina förtroendevalda politiker i kommunen?

Här kan du föra fram synpunkter och idéer kring den kommunala verksamheten direkt till ordförande i respektive nämnd. Ordförande svarar i första hand på frågor som rör det egna ansvarsområdet.

Välkommen med dina frågor och synpunkter!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Björn Karlsson (M)
Ordförande i kommunfullmäktige
e-post: bjorn.karlsson@sollentuna.se

Henrik Thunes (M)
Ordförande i kommunstyrelsen, kommunalråd, gruppledare i fullmäktige för Moderaterna, ordförande i Sollentuna Stadshus AB
e-post: henrik.thunes@sollentuna.se

Anna-Lena Johansson (L)
1:e vice ordförande i kommunstyrelsen, kommunalråd, gruppledare i fullmäktige för Liberalerna samt vård- och omsorgsnämndens ordförande
e-post: anna-lena.johansson@sollentuna.se

Joakim Jonsson (S)
2:e vice ordförande i kommunstyrelsen, oppositionsråd, gruppledare i fullmäktige för Socialdemokraterna
e-post: joakim.jonsson@sollentuna.se

Magnus Ramstrand (KD)
Kommunalråd, gruppledare i fullmäktige för Kristdemokraterna, ordförande i kultur- och fritidsnämnden
e-post: magnus.ramstrand@sollentuna.se

Jonas Riedel (C)                                                                                   
Kommunalråd, gruppledare i fullmäktige för Centerpartiet, ordförande i klimatnämnden
e-post: jonas.riedel@sollentuna.se

Luz Maria Corzo (V)
Gruppledare i fullmäktige för Vänsterpartiet 
e-post: luz.corzo.gonzalez@sollentuna.se

Peter Godlund (MP)
Gruppledare i fullmäktige för Miljöpartiet de gröna, 2:e vice ordförande i natur- och tekniknämnden
e-post: peter.godlund@sollentuna.se

Anki Elken (SP)
Gruppledare i fullmäktige för Sollentunapartiet 
e-post: anki.elken@sollentuna.se

Mikael Stigenberg (SD)
Gruppledare i fullmäktige för Sverigedemokraterna
e-post: mikael.stigenberg@sollentuna.se

Soley Aksöz Lithborn (M)
Ordförande i utbildningsnämnden, kommunalråd
e-post: soley.aksoz-lithborn@sollentuna.se

Moa Rasmusson (L)
Ordförande i samhällsbyggnadsnämnden, kommunalråd
e-post: moa.rasmusson@sollentuna.se

Oscar Nyströmer (M)
Ordförande i miljö- och byggnadsnämnden
e-post: oscar.nystromer@sollentuna.se

Thomas Ardenfors (M)
Ordförande i natur- och trafiknämnden
ordförande i Sollentuna Kommunfastigheter AB
e-post: thomas.ardenfors@sollentuna.se

Seppo Karmitsa (KD)
Ordförande i socialnämnden
e-post: seppo.karmitsa@sollentuna.se

Henrik Thureson (L)
Ordförande i kompetens- och arbetsmarknadsnämnden, 1:e vice ordförande i utbildningsnämnden
e-post: henrik.thureson@sollentuna.se

Maria Stockhaus (M)
Ordförande i Sollentunahem AB, ordförande i Sollentunafastigheter 1, 2 och 3 AB
e-post: maria.stockhaus@sollentuna.se

Torbjörn Rosdahl (M)
Ordförande i AB SOLOM
e-post: torbjorn.rosdahl@sollentuna.se

Towe Ireblad (KD)
Ordförande i Sollentuna Energi och Miljö AB 
e-post: towe.ireblad@sollentuna.se

Jan Fjellstedt (KD)
Ordförande i Överförmyndarnämnden
jan.fjellstedt@sollentuna.se

Benkt Kullgard (M)
Ordförande i Valnämnden
benkt.kullgard@sollentuna.se

Publicerad: 1 februari 2019