Cookies på den här webbplatsen används för att förbättra för dig som besökare och att optimera av webbplatsen. Läs mer om cookies

Sollentunasalen

Kontakta din politiker

Dela på sociala medier
Tipsa
Kontakt

Kontaktcenter

Välkommen att höra av dig till kontaktcenter. Vi hjälper dig!

Telefon: 08-579 210 00

Måndag - fredag, 08.00 - 17.00

Torsdagar tar vi emot besök fram till 18.30

kontaktcenter@sollentuna.se

Har du något du undrar över, en fråga eller synpunkt som du vill lämna till någon av dina förtroendevalda politiker i kommunen?

Här kan du föra fram synpunkter och idéer kring den kommunala verksamheten direkt till ordförande i respektive nämnd. Ordförande svarar i första hand på frågor som rör det egna ansvarsområdet.

Välkommen med dina frågor och synpunkter!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Björn Karlsson (M)
Kommunfullmäktiges ordförande och överförmyndarnämnden för Sigtuna, Sollentuna och Upplands-Väsbys 1:e vice ordförande
e-post: bjorn.karlsson@sollentuna.se

Henrik Thunes (M)
Kommunstyrelsens ordförande, kommunalråd, gruppledare i fullmäktige för Moderaterna
e-post: henrik.thunes@sollentuna.se

Anna-Lena Johansson (L)
Kommunstyrelsens 1:e vice ordförande, kommunalråd, gruppledare i fullmäktige för Liberalerna samt vård- och omsorgsnämndens ordförande
e-post: anna-lena.johansson@sollentuna.se

Joakim Jonsson (S)
Kommunstyrelsens 2:e vice ordförande, oppositionsråd, gruppledare i fullmäktige för Socialdemokraterna
e-post: joakim.jonsson@sollentuna.se

Magnus Ramstrand (KD)
Kommunalråd, gruppledare i fullmäktige för Kristdemokraterna samt kultur- och fritidsnämndens ordförande
e-post: magnus.ramstrand@sollentuna.se

Gunnar Bergqvist (L)
Ordförande i kommunstyrelsens miljöutskott, 1:e vice ordförande i Miljö- och byggnadsnämnden, ersättare i kommunfullmäktige
e-post: gunnar.bergqvist@sollentuna.se

Peter Godlund (MP)
Gruppledare i fullmäktige för Miljöpartiet de gröna
e-post: peter.godlund@sollentuna.se

Ann-Christine Elken (SP)
Gruppledare i fullmäktige för Sollentunapartiet 
e-post: anki.elken@sollentuna.se

Lars Kallander (C)
Gruppledare i fullmäktige för Centerpartiet
e-post: lars.kallander@sollentuna.se

Barkat Hussain (V)
Gruppledare i fullmäktige för Vänsterpartiet 
e-post: barkat.hussain@sollentuna.se

Ludvig Aspling (SD)
Gruppledare i fullmäktige för Sverigedemokraterna
e-post: ludvig.aspling@sollentuna.se

Soley Aksöz Lithborn (M)
Barn- och ungdomsnämndens ordförande
e-post: soley.aksoz-lithborn@sollentuna.se

Oscar Nyströmer (M)
Miljö- och byggnadsnämndens ordförande
e-post: oscar.nystromer@sollentuna.se

Thomas Ardenfors (M)
Stadsbyggnadsnämndens ordförande
e-post: thomas.ardenfors@sollentuna.se

Sonia Lunnergård (KD)
Socialnämndens ordförande
e-post: sonia.lunnergard@sollentuna.se

Moa Rasmusson (L)
Trafik- och fastighetsnämndens ordförande
e-post: moa.rasmusson@sollentuna.se

Henrik Thureson (L)
Utbildnings- och arbetsmarknadsnämndens ordförande
e-post: henrik.thureson@sollentuna.se